Siit leiate tutvustusi ja infot mõne igal aastal toimuva suurürituse kohta.

 


KUDUMISFESTIVAL

Millal: Aprilli lõpul
Kus: Metsamaa pärimustalus
Korraldaja: Kihnu Kultuuriruum, www.kultuuriruum.ee

Kord aastas rullub Metsamaa kultuuritalus oma värvikirevad lõngad lahti Kihnu kudumisfestival. Selle kolmepäevase üritusega austatakse igivana kudumiskunsti, mis on sajandeid põimitud Kihnu kultuuri ja majanduse kude. Kudujad kaugemalt ja laialt saavad kaasa lüüa ja osaleda töötubades, tutvuda Kihnu kudumise ajaloo ja tehnikatega ning nautida kohalike muusikute ja tantsijate etteasteid. See festival on Kihnu rikkaliku pärandi ja traditsioonide gobelään ning külastajatel võimalus selle lummava saare kultuurivaibasse “kududa”. Igal aastal valitakse festivalile uus kudumise teema ning osalejad varustatakse vajalike materjalidega. Varasematel aastatel on osalejatele õpetatud kuduma Kihnu traditsioonilisi sokke, kindaid, mütse ja muud.

 


RÄIMERETK

Millal: Mai alguses
Kus: Kihnu saarel
Korraldaja: Kihnu Selts, www.facebook.com/kihnlased

Kihnu Räimeretk on iga-aastane saare traditsioonilise kalapüügikultuuri pidu, mida peetakse hiliskevadel, kui räime on kõige rikkalikum. See meeleolukas festival pakub ainulaadset võimalust avastada Kihnu merepärandit ja nautida laia valikut räimeroogasid. Festivalikülastajad saavad jälgida traditsioonilisi kalapüügi demonstratsioone ja osaleda töötubades, kus õpetatakse erinevaid räime valmistamise ja küpsetamise viise. Pileti ostmine võimaldab külastada kohalikke talusid ja proovida suitsuräime, marineeritud räime, Kihnu leiba ja muid maitsvaid kohalikke hõrgutisi, samuti osaleda festivali loosis, kus peaauhinnaks on alati midagi erilist.

Külastajad saavad sirvida ka kohalikku käsitöö- ja toiduturgu, kust saab osta käsitsi valmistatud suveniire ja kohapeal toodetud kaupu. Õhtu saabudes elavneb festival elava muusikaga meelelahutusliku peoga.

 


KIHNU KERETÄÜS - KODUKOHVIKUTE PÄEV

Millal: Juunil esimesel nädalavahetusel
Kus: Kihnu saarel
Korraldaja: Kihnu vald, www.kihnu.ee

Juuni esimesel nädalavahetusel muutub Kihnu saar maitsvaks imedemaaks iga-aastaste Kodukohvikute Päevadega, tuntud ka kui Kihnu Keretäüs. See kapriisne üritus tähistab kohalike sooja külalislahkust ja maitsvat kodukööki. Külastajaid kutsutakse avastama saare paljusid hubaseid ja intiimseid koduhoove, mis on muudetud võluvateks kohvikuteks, millest igaüks pakub ainulaadset kulinaarset elamust.

Kuna pakkuda on nii palju ahvatlevaid maiustusi, pole ime, et festival on saanud nimeks Kihnu Keretäüs! Külastajaid julgustatakse kandma mugavaid riideid, mis lasevad kõhul laieneda, sest nad saavad maitsta mitmesuguseid suussulavaid roogasid alates uhketest eelroogadest kuni tagasihoidlike koduste roogadeni. Kalasõbrad on taevas, kus on ohtralt räime, haugi, ahvenat, siiga ja forelli, mis kõik on värskelt püütud ümbritsevast merest.

Kodukohvikufestival ei ole aga ainult toit. Terve nädalavahetuse saavad külastajad nautida ka mitmekesist kultuuritegevust ja meelelahutust. Erinevates kohtades toimuvad traditsioonilised muusika- ja tantsuetendused, jutuvestmised ja käsitöödemonstratsioonid, mis tutvustavad saare rikkalikku kultuuripärandit. Saadaval on paberivoldik kohvikute kaardi, toiduvaliku ja meelelahutusprogrammiga, mis aitab külastajatel oma päeva planeerida. Ja neile, kes eelistavad reisida paberivabalt, on voldik digitaalne versioon saadaval ka Google Mapsis.

Ükski Kihnu üritus ei möödu ilma meelelahutusliku õhtupeota ning Kihnu Keretäüs pole erand. Laupäeva õhtul saavad külastajad tantsida terve öö elava muusika saatel ning nautida kohalike tantsijate ja lauljate etteasteid. Pidu on suurepärane võimalus põletada maha päeva jooksul kogutud lisakalorid ning sukelduda Kihnu saare elavasse ja pidulikku meeleolu.

 


KIHNU SAUNAFEST

Millal: Juuni alguses
Kus: Kihnu saarel
Korraldaja: Kihnu Selts, www.facebook.com/kihnlased

Igal aastal muutub Kihnu saar üheks maagiliseks juunipäevaks lõõgastumise ja heaolu auravaks oaasiks, mida tuntakse SaunaFesti nime all. Festival tähistab saare rikkalikku saunakultuuri ning külastajaid nii lähedalt kui kaugemalt on oodatud proovima erinevaid saunatüüpe. Traditsioonilistest Kihnu saunadest soome saunade, suitsusaunade ja muuni – higistamiseks pole puudust!

Kuid SaunaFest ei puuduta ainult saunasid. Lisaks soojale ja auravale melule toimub ka loosimine suurepäraste auhindadega, mille hulgas on tipptasemel SKAMETi saunaahi, mis paneb igas koduses saunas kindlasti tundma luksusliku puhkuse. Ja ükski festival pole täielik ilma kohaliku käsitöö- ja toiduturuta, kus külastajad saavad sirvida ja osta käsitsi valmistatud suveniire ja maitsvaid kohalikke hõrgutisi.

SaunaFest on võimalus sukelduda Kihnu saare rikkalikku saunakultuuri, suhelda kohalike ja teiste külastajatega ning kogeda saunaskäimise noorendavaid ja lõõgastavaid eeliseid. Olenemata sellest, kas olete saunahuviline või lihtsalt traditsiooni vastu uudishimulik, on SaunaFest kohustuslik üritus, mis tõotab teid lõõgastuda, värskendada ja uuendada.

 


JAANIPÄEV

Millal: 23. juunil
Kus: Vana rahvamaja platsil
Korraldaja: Kihnu vald, www.kihnu.ee

Jaanipäev on maagiline aeg Kihnus, mis on tõeliselt unustamatu. See festival on saare üks hinnatumaid pühi ja kohalikud teevad kõik endast oleneva, et muuta see meeldejäävaks sündmuseks. Kogu saar on nagu üks suur küla ja kõik tulevad kokku, et tähistada vana rahvamaja platsi, et saada unustamatu lõbus öö.

23. juuni õhtul algavad pidustused kohalike kogunemisega, et esitada traditsioonilisi Kihnu laule ja tantse. Naised kannavad oma Kihnu täiskomplekt, mille juurde kuulub abielunaiste jaoks keeruka tikitud tanu, ja mehed oma käsitsi kootud Kihnu troid. Esitatakse iidseid Kihnu regilaule ja lõkke süütamise ajal tantsivad naised ringides. Lõkkeks on traditsiooniliselt vana kaluripaat, mille süütamise au on kellelgi nimega Jaan.

Elav muusika, laul ja tants saadavad lõkke sooja kuma, luues elektristava atmosfääri, mis on ühtaegu lummav ja kütkestav. Maitsvaid sööke ja jooke on võimalik osta rohkelt ning nii kohalikud kui ka külalised veedavad õhtu lõkkevalguses pidustusi nautides. Pidu kestab sageli hommikuni ja järgmisel päeval, muutes selle tõeliselt unustamatuks kogemuseks.

Kihnu jaanipäev on ajastutruu traditsioon, mis annab pilgu saare rikkalikule kultuurile ja traditsioonidele. Külastajad on alati oodatud pidustustele kaasa elama ja saare atmosfääri sukelduma. Alates pärimusriietest kuni iidsete laulude ja tantsudeni – Kihnu jaanipäev on elamus, mis jätab igale õnnelikule igale poole jääva mulje.

 


KIHNU MERE PIDU

Millal: Juulil teisel nädalavahetusel
Kus: Kihnu sadamas
Korraldaja: Kihnu Kultuuriruum, www.kultuuriruum.ee

Kihnu Mere Pidu lähtub vanast heast kaluripäeva traditsioonist, millega tähistatakse saare merelist pärandit. Tänapäeval on festivali programmis laiem tähistamine kõigele, mis puudutab Kihnu ja saare kogukonna elu. Kolm päeva kestval festivalil on mitmekesine programm, mis sisaldab kontserte, erinevaid töötubasid ja palju esinemisi nii kohalikelt kui ka külalistelt. Laadaplatsile kerkib ka suur turg, kus saab osta erinevaid toite, käsitööd ja suveniire ning mis pakub kohalikele elanikele ja külastajatele võimalust omavahel suhelda. Mere peol on külastajatele ainulaadne võimalus kogeda saare rikkalikku kultuuri ja loodusilu, tähistades samal ajal mere tähtsust kohalikule kogukonnale. Kui teil veab, võite isegi näha mõnda traditsioonilist Kihnu paati merele sõitmas või isegi sellega sõita!

Päikese loojudes algab pidu populaarsete muusikute kontsertidega, mida nautida. Igal õhtul esitletakse peaesinejat ja sellele järgneb elav bänd, mis hoiab inimesi öö läbi tantsimas. Mitu korda isegi kuni järgmisel hommikul päike tõuseb.

Nii et heiska ankur ja asu purjetama Kihnu mere peole, kus see ainulaadne mere, kogukonna ja kultuuri tähistamine kindlasti rõõmustab!

 


PILLILAAGER

Millal: Augustis esimesel nädalal, esmaspäev-reede
Kus: Metsamaa pärimustalus
Korraldaja: Kihnu Kultuuriruum, www.kultuuriruum.ee

Kihnu pillilaager toimub igal aastal augusti esimesel nädalal Metsamaa pärandkultuuri talus ja on peamiselt suunatud noortele, kuid varem on osalenud ka täiskasvanud. Laagri eesmärk on tagada Kihnu muusikatraditsioonide ja kommete järjepidevus, kandes neid edasi tulevastele põlvedele.

Viis päeva kestva laagri jooksul saavad osalejad õppida mängima traditsioonilisi Kihnu pille nagu viiul, akordion, kitarr, mandoliin, karmoška ja palju muud. Kogenud muusikud Eestist tulevad õpetama ja andma tunde, kuidas mängida traditsioonilist Kihnu muusikat. Osalejatel on ka võimalus harjutada mängimist ansamblites ja esineda koos teistega.

Kuid laager ei piirdu ainult muusikatundidega. Sinna kuuluvad ka tantsutunnid, rühmategevused koostöös Kihnu muuseumiga ja lõkkeõhtud, kus lapsed saavad tähistaeva all muusikat ja tantsu nautida.

Pillilaagri üks olulisemaid eesmärke on kohalike muusikute tegevuse toetamine ja säilitamine. Laager annab võimaluse ka väljaspool saart elavatel inimestel Kihnu muusikapärandiga lähemalt tutvuda ja kohalikega ühistegevusi teha.

Teine oluline aspekt Kihnu pillilaagris on julgustada Kihnu traditsiooni loomingulist rakendamist. See tähendab, et osalejatele ei õpetata mitte ainult traditsioonilist Kihnu muusikat, vaid julgustatakse mõtlema ka uutele viisidele, kuidas neid traditsioone kaasaegsesse muusikasse kaasata. Näiteks: võtta traditsiooniline Kihnu rahvalaul ja muuta see paljusid erinevaid instrumente sisaldavaks ansamblipalaks.

Laager lõpeb alati suurejooneliselt lõppkontserdiga, kus osalejad tutvustavad nädala jooksul õpitut. Külastajatele ja osalejate vanematele on suurepärane võimalus kuulda Kihnu noorte muusikute raske töö tulemusi.

 


VIIULIFESTIVAL

Millal: Septembri lõpul
Kus: Metsamaa pärimustalus
Korraldaja: Kihnu Kultuuriruum, www.kultuuriruum.ee

Varasügisel peetav Kihnu viiulifestival on Kihnu viiuldajate pidu! Festival toob kokku Eesti tuntud viiuldajad, et austada Kihnu muusika ainulaadset ja väärtuslikku panust. Festivali eesmärk on ka soodustada uute kohalike viiuldajate arengut ning laiendada mänguoskusi, stiile ja teadmisi.

Festival on avatud nii täiskasvanutele kui noortele rahvakultuurihuvilistele ning pakub suurepärast vaba aja veetmise võimalust kõikidele vanuserühmadele. Kavas on kontserdid Kihnu muuseumis ja rahvamajas, töötoad professionaalide eestvedamisel, seminarid, tutvustus Kihnu kultuuri ja köögiga ning tantsuõhtud.

Festivali eesmärk on hoida ja arendada Kihnus viiulimängu traditsiooni, samuti luua sündmus, mis kõnetab viiuldajaid ja viiulimänguhuvilisi üle Eesti. Pikendades Kihnu külastamise hooaega, on festivali eesmärk ergutada ka kohalikku ettevõtlust.

Veelgi enam, festivali eesmärk on säilitada ja arendada pärimuskultuuri uute väljundite kaudu ning siduda noori kogukonna ja pärimuskultuuriga, sealhulgas linnas õppivate noortega. Festivali eesmärk on tagada pillimängutraditsiooni järjepidevus, edasi anda hääbumisoskusi, toetada muusikute tegevust, korraldada ühistegevusi väljaspool Kihnut elavate inimestega ning innustada pärimuse loomingulist uuendamist.

Festival annab kogukonnale võimaluse tulla kokku, panna selga Kihnu riided, tantsida ja koos laulda, kasvatades kogukonna- ja ühtekuuluvustunnet.

 


PÄRIMUSLAAGER

Millal: Oktoobri kooli vaheajal, esmaspäev-kolmapäev
Kus: Metsamaa pärimustalus
Korraldaja: Kihnu Kultuuriruum, www.kultuuriruum.ee

Kihnu Pärimuslaager on ainulaadne kogemus lastele ja noortele, kes on kas Kihnu juurtega või on Kihnuga seotud sõprade kaudu ja soovivad saare kultuuriga rohkem tutvuda. Sügisel koolivaheajal toimuv laager pakub võimalust sukelduda saare kultuuripärandisse ning õppida tundma Kihnu kombeid ja traditsioone. See kestab kolm päeva ja on peamiselt suunatud kõigile 8–26-aastastele, kes elavad ja õpivad linnas. Osalema on oodatud ka väiksemad lapsed koos vanema või hooldajaga.

Laagri käigus õpitakse kihnu keelt, meisterdatakse pärimuslikku käsitööd, tantsitakse kihnu tantse ja lauldakse Kihnu laule. Samuti on neil võimalus mängida orienteerumismängu ja kuulata lõkke ääres Kihnu legende. Kõiki tegevusi juhivad täiskasvanud, kuid läbiviijateks on Kihnu lapsed ja noored ise, andes võimaluse nooremale põlvkonnale oma kultuuripärandit omaks võtta.

Laager toimub Metsamaa pärimustalus, kus osalejad viibivad koos söömas ning lõppevad lõpuetendusega, kus osalejad saavad laagri jooksul õpitut tutvustada.

Kihnu Pärimuslaager on suurepärane võimalus mitte ainult tutvuda Kihnu kultuuripärandiga, vaid ka kasvatada noorema põlvkonna kogukonnatunnet. Kõik on oodatud osalema ja kaasa aitama, et laager oleks võimas ja meeldejääv kogemus kõigile.